Jak to chodí na křesťanské škole?
V čem se lišíme od státní školy?
Naším zřizovatelem není stát, ale církev – v našem případě Arcibiskupství olomoucké. Stavíme na křesťanských hodnotách a etice. Studentům zprostředkováváme spirituální pohled na svět a věřící studenti u nás mohou aktivně rozvíjet svůj duchovní život.
Které křesťanské hodnoty jsou pro nás klíčové?
Úcta k sobě samému i druhým.
Odvaha k čestnému jednání.
Ochota pomáhat a být tu pro druhé.
Schopnost omluvit se a odpouštět.
Vděčnost za život a úcta ke všemu živému.
Mohou na CMG chodit i nevěřící?
Ano, jsme otevřeni všem. Věřícím, nevěřícím, lidem různých vyznání. Víra je dar, a proto ji od nikoho nevyžadujeme. Od každého v naší škole ale očekáváme vzájemný respekt k vyznání druhého.
Chodí se někdy se školou do kostela?
6× do roka vyrážíme v rámci výuky všichni společně na mši do kostela. Pravidelné mše ve školní kapli jsou dobrovolné. Probíhají 1× týdně v čase první vyučovací hodiny. Kdo se mše neúčastní, má volnou hodinu pro sebe.
Kdo je školní kaplan a čemu se ve škole věnuje?
Školní kaplan je katolický kněz zodpovědný za duchovní rozvoj školy. Má na starosti pravidelné školní mše, vyučuje náboženství a je k dispozici pro duchovní rozhovory. Kromě toho například jezdí se studenty na tábory a připravuje pro ně volnočasové aktivity.
Jak probíhá výuka náboženství na CMG?
Výuka náboženství probíhá 1× týdně v rámci povinného předmětu Křesťanská a etická výchova. Studenti se seznámí s Biblí, jejími klíčovými příběhy a tématy. Proniknou do církevní tradice, tajů liturgie a svátostí. Důraz klademe na předání etických principů, které z Bible vyplývají, jako například lidská důstojnost, pomoc druhým, tvořivý způsob života.
Co nabízí škola věřícím studentům?
- účast na mši svaté v kapli
- svátost biřmování, křtu
- duchovní obnovy (probíhají přes víkendy)
- společné modlitby v pondělí ráno
- svátost smíření během mše
- přípravu k animátorství (ve spolupráci se salesiány)
- zapojení se do školní scholy